Metro

Spoločnosť Metro AG, inak známa ako Metro Group, je nemecká globálne diverzifikovaná maloobchodná a veľkoobchodná prepravná skupina so sídlom v Düsseldorfe. Založili ju v roku 1964 Ernst Schmidt a Wilhelm Schmidt-Ruthenbeck. V roku 2010 bola štvrtým najväčším maloobchodným predajcom na svete po spoločnostiach WalMart, Carrefour a Tesco. História spoločnosti Metro začala 8. novembra 1963 v Essene-Vogelheim s otvorením prvého obchodu pod názvom Metro, ktorý ešte existuje dodnes. Trvalý obchod v Mülheime an der Ruhr bol na konci roku 1964 pridaný ako druhé obchodné miesto. Zakladajúci partneri pre prvý obchod v Essene boli dvaja potravinový distribútori, bratia Ernst Schmidt a Wilhelm Schmidt-Ruthenbeck, ktorí úspešne operovali už v druhej generácií. Pôvodná spoločnosť bola založená ich otcom v roku 1923 ako Karl Schmidt OHG v Duisburgu vo vnútornom prístave a dodávala až do 500 obchodov SPAR potravín. Hlavným zdrojom inšpirácie bol Wilhelm Schmidt-Ruthenbeck. Názov Metro pravdepodobne pochádza z pojmu metropola (čítajte – http://www.tostapanetop.com/barbecue-elettrico/).

Typ distribúcie ako samoobslužný veľkoobchod (cash-and-carry) prišiel v neskorých 50. rokoch 20. storočia z USA do Nemecka. Plánovanie veľkoobchodného trhu prvej samoobslužnej predajne pod názvom Metro v Essene bolo úspešné a tak sa stal Walter Vieth, od roku 1963 do roku 1970, generálnym riaditeľom. 1964, rok po otvorení svojho prvého obchodu v Essene, spoločnosť Stocker & Reinshagen plánoval otvoriť tiež obchod cash-and-carry v susednom meste Mülheim / Ruhr bei Heifeskamp. Vo fáze výstavby, sa obchodníci Schmidt-Ruthenbeck, Schmidt a Schell stretli a rozhodli spojiť svoje aktivity. Tak založili spoločnosť Metro & Carry GmbH & Co. KG, so sídlom v Mülheime, neskôr v Düsseldorfe. Výhradnú zodpovednosť mal generálny riaditeľ Otto Beisheim. V roku 1966 bol otvorení tretí obchod v západnom Berlíne. Pod vedením Otta Beisheima v roku 1967 boli otvorené predajne v Godorfe neďaleko Kolína nad Rýnom, v Hamburgu, Mníchove a pre vzťah s holandskou spoločnosťou SHV Holdings aj v meste Utrecht, v Holandsku a v roku 1968 v Düsseldorfe. Od roku 1971 je riaditeľom metra Erwin Conradi.

V marci 1996, vytvorila Metro AG spojenie s Kaufhof Holding AG a obchodného domu Asko, v ktorom už holdingová spoločnosť Metro vlastnila akcie. Skupina zahŕňala nákupné centrá Huma, športové obchody Primus Sport a dodávky pre kancelárske a písacie potreby výrobcu Herlitz. Allkauf Franchise GmbH, ktorá obsahovala asi 90 fotografických špecializovaných obchodov bola predaná.

V roku 1998, kúpili spoločnosti Vobis a Maxdata, módne obchod s obuvou Reno či spoločnosť Kaufhof, ktorá bola založená spoločne s Deutsche Bank a portfóliovými spoločnosťami Gerling Group. V júni 2009 bolo oznámené, že spoločnosť sa chystala kúpiť niektoré aktíva spoločnosti Arcandor po tom, čo firma podala návrh na vyhlásenie konkurzu. Oddelili sa a odštartovali svoju divíziu Praktiker v decembri 2006, s obchodmi v niekoľkých krajinách. Spoločnosť v roku 2012 hrozila spoločnosti Microsoft právnym konaním za porušenie ochranných známok spoločnosti Metro, ktoré má spoločnosť Metro AG. Metro bolo meno nového používateľského rozhrania spoločnosti Microsoft v štýle Windows 8. Dňa 15. júna 2015 spoločnosť Metro AG súhlasila s predajom Galeria Kaufhof za 3,2 miliardy dolárov. Okrem spomenutých spoločnosť prevádzkuje obchodné domy Makro v Spojenom kráľovstve a Media Markt a Saturn. Tieto sú obchody spotrebnej elektroniky v Nemecku a niekoľkých ďalších európskych krajinách.

Oddelenie veľkoobchodu a potravinárskeho sektora súčasnej spoločnosti Metro AG bude zodpovedné za rozdelenie skupiny na dve nezávislé a verejne kótované spoločnosti.